Siyah su
  • Instagram
  • YouTube Sosyal Simge
  • Vimeo Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Twitter

EREN AYBARS

ARPACIK

DIRECTOR & DOCUMENTARY FILMMAKER 

Görüntü Yönetmeni

Tanzania: The Royal Tour, Peter Greenberg sunumuyla ve Tanzanya Başkanı Samia Suluhu Hassan'ın rehberliğinde hazırlanmış bir televizyon programı. Ülkenin liderinin gözünden olağanüstü bir coğrafyada çekilen bu destansı yolculuğun gösterimi 21 Nisan itibariyle Amerikan ulusal televizyonu PBS'te. Ayrıca Amazon Prime ve Apple TV+'den izlenebilir.  

Director of Photography

Tanzania: The Royal Tour, the latest in a series of global television events, hosted by Peter Greenberg with the President of Tanzania Samia Suluhu Hassan as his very special guide. An epic journey through this remarkable country through the eyes of its leader. Premiering on public television stations across the U.S. beginning April 21st.  And also available on Amazon Prime and Apple TV+.

Yönetmen

İstanbul'da Bir Apaçi (2006)  “Kızılderililer o kadar iyi o kadar naif insanlar ki karşılık beklemeden vermişler ellerindekileri, aynen benim gibi” diyor Ayhan Çetiner ya da bilinen adıyla Apaçi Ayhan. Belgesel, Akmar Pasajındaki hayatından, müzik tutkusuna, aile yaşantısından, hayal kırıklıklarına kadar Apaçi Ayhan’ın portresini sunmaktadır. 28. İfsak Ulusal Kısa Film ve Belgesel yarışması belgesel dalında ikincilik almaya hak kazanan film, 2007 Cannes Film Festivali Türkiye Standı Kataloğunda yer bulmuştur.

Director

An Apachi in Istanbul (2006)  “Indians are really nice and naive people. They gave whatever whites asked them to do without asking anything in return. That’s what I do too.” Says Ayhan Çetiner as known as Apachi Ayhan. The Documentary presents the portrait of Apachi Ayhan in different aspects such as his life in Akmar Passage, passion of music, his family life and his broken dreams. “An Apachi In İstanbul” was awarded with second place by 28. İfsak National film and documentary film festival in 2007. Also the film was elected 2007 Cannes Film Festival Turkish Films Catalogue.

follow the raven...

                     Yapımcı / Yönetmen

Anamur'da 2200 rakımda bulunan Morca mağarası Türkiye'nin en derin 3. mağarası. 2014'ten beri Türkiye, Bulgaristan, Lübnan, İran ve ABD'den gelen mağaracılar ile ilerletiliyor. Torosların zirvesinde bulunan mağara bir fay hattı boyunca devam ediyor. 1256 metre derinlikte bulunan kapalı gölde ise binlerce beyaz kerevit bulunuyor.

                     Producer / Director

Located at an altitude of 2200 mt. in Anamur, the Morca cave is the 3rd deepest cave in Turkey. Since 2014 it has been advanced with cavers from Turkey, Bulgaria, Lebanon, Iran and the USA. Located at the summit of the Taurus Mountains, the cave continues along a fault line. There are thousands of white crayfish in the closed lake at a depth of 1256 meters.

Yönetmen 

Hun İmparatoru Metehan ve Çin İmparatoru Gao-Zu'nun orduları Baideng Savaşı'nda çarpıştı. Savaşın hikayesi Savaşın Efsaneleri ile TRT Belgesel'de

Director 

The armies of the Hun Emperor Metehan and the Chinese Emperor Gao-Zu fought at the Battle of Baideng. The story of the war are on TRT Documentary with Legends of War.

Görüntü Yönetmeni

Anayurdu Anadolu olan mercimek, nohut ve bezelyenin tarihten bugüne hikayesi. AKİB desteğiyle hazırlanan ve Coşkun Aral’ın genel yönetmenliğini yaptığı Bakliyat Atlası belgeseli, Verimli Hilal olarak adlandırılan ve Güneydoğu Anadolu’yu da içine alan bölgede, günümüzden 10 bin yıl önce evcilleştirilen baklagil tohumlarının serüvenini anlatıyor.

Director of Photograpy

The story of lentils, chickpeas and peas, whose homeland is Anatolia, from history to today. The documentary produced with the support of AKİB and directed by Coşkun Aral, History of Legumes tells the adventure of legume seeds that were domesticated 10 thousand years ago in the region called the Fertile Crescent in Southeastern Anatolia.

Yönetmen

Yolda iki genç seyyahın neşeli yolculuklarını anlatıyor. Yiğit ve Eren dünyanın değişik bölgelerine seyahat ediyorlar, bir yandan da gittikleri kentlerin gündüz ve gecelerini filme alıyorlar.

Director

Yolda, tells the joyful journeys of two young travelers. Yiğit and Eren travel to different parts of the world, on the other hand, they film the days and nights of the cities they visit.