top of page
  • Yazarın fotoğrafıerenarpacik

Balıkçı Kız / Fishergirl

Güncelleme tarihi: 18 Eyl


Hint Okyanusu kıyısında yer alan Pemba adasında balıkçılar akşam saatlerinde kıyıya dönüyor. Bu balıkçı kız omzunda taşıdığı balığı evine götürüyor. Evin akşam yemeğini güvence altına almış halde güvenli adımlar atıyor. Bir belgesel projesi nedeniyle Tanzanya'da 1 ay kaldım. Boş günün tadını çıkararak fotoğraf makinemi alıp okyanus kıyısına indim. Gri kasvetli havada bir anda belirdi. Kırmızı kıyafetleri ve bulutlu gökyüzü arasındaki kontrast göz alıcıydı. Sanki bir rüyanın parçası gibiydim. Ama gerçekti. Bu rengarenk ülke her köşesinde fotojenik bir detay taşıyor. Bu açıdan fotoğrafçılara sınırsız olanaklar sunuyor. Bu süreçte elimden geldiğince hayatın akışına uyum sağlamaya çalıştım. Hayatın temposunu deklanşörün hızına uyarlamaya çalıştım. Ne anın gerisinde kalmaya, ne de o ana erken ulaşmaya...


Fishergirl fotoğrafı New York menşeili Decagon Gallery'nin Flash #9 sergisi için seçtiği 37 fotoğraftan biri olmaya hak kazandı.


Sergi: https://www.decagongallery.com/flash-9

Katalog: https://www.blurb.com/b/11695731-flash-9

 

On the island of Pemba, located on the coast of the Indian Ocean, the fishermen return to the shore in the evening. This fishergirl takes the fish she carries on her shoulder to her home. She takes safe steps by securing the evening meal of the house.


I stayed in Tanzania for 1 month due to a documentary project. Taking advantage of the free day, I took my camera and went down to the ocean shore. she suddenly appeared in gray air. The contrast between her red clothes and the cloudy sky was eye-catching. She was carrying her fish with quick steps, concentrating on her work. It was like I was in a fragment of a dream. But it was real.


This colorful country carries a photogenic detail in every corner. It offers the photographers

unlimited possibilities. In this process, I tried to adapt myself to the flow of life as much as I could. I tried to adapt the pace of life to the speed of my shutter. I tried neither to lag behind the moment nor to reach that moment early.


The Fishergirl photograph was deemed worthy of being one of the 37 photographs selected by New York-based Decagon Gallery for the Flash #9 exhibition.


Exhibit: https://www.decagongallery.com/flash-9

Catalogue: https://www.blurb.com/b/11695731-flash-9


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page